Tolva ja Vale-Elli veivät ensimmäiset 5-v. Biofarm & Hevosurheilu & Ponsse Varsakunkun karsinnat

Tammojen karsinnassa Tolva voitti keulajuoksulla. Viimeinen puolikas tultiin 27-vauhtia ja todennäköisesti itselleen finaalipaikan lunastaneet Tolva, Akvarelli, Volsumus ja Omenia tulivat kaikki hyvällä tyylillä maaliin.

Oriiden ja ruunien puolella Vale-Elli jatkoi varsakunkkumenestystään voittamalla ajalla 26,5a. Jos toisena karsintapäivänä ajetaan vain yksi karsintalähtö, paikan St Michel -sunnuntaina 25 000 euron ykkösellä ajettavaan finaaliin lunastivat myös James, Vänrikki ja Tuhti-Kersantti.

Onnittelut Vale-Elli 4-v. Hankkija & Vapo Varsakunkun ylivoimavoitosta!

Vale-Elli teki super-esityksen ja voitti ennen ennen laukalle sortuneita Villilottaa ja Paavolan Hurmosta. Onnittelut kaikille hienojen varsojen taustavoimille!

Vale-Elli (Ellin Sisu – Villihymy – Tutuari)
Omistaja Talli Elmostoliitto, Hämeenlinna-Forssa-Hankasalmi
Kasvattaja Päivi Kuusisto
Valmentaja Pauli Raivio
Hevosenhoitaja Laura Raivio
Ohjastaja Henri Bollström

Onnittelut uudelle Varsakunkulle ja SE-oriille Weikko!

Onnittelut näiden Terhi Piispa-Helistenin kuvien myötä 3-v. Biofarm & Hevosklinikka Laukaa ja Kuopio & Hevosurheilu Varsakunkun voittajalle Weikolle sekä muille mitalisteille Neiti Sävel ja Rokkijätkä!

Weikko (Välähdys – Wilppu – Kilun Peedro)
Omistajat Pekka Lillbacka ja Öystein Tjomsland, Härmä – Sögne
Kasvattaja Pekka Lillbacka
Valmentaja Öystein Tjomsland
Hevosenhoitaja Emmy Hansson
Ohjastaja Öystein Tjomsland

Kuvaaja Terhi-Piispa Helisten
Kuvaaja Terhi-Piispa Helisten
Kuvaaja Terhi-Piispa Helisten
Kuvaaja Terhi-Piispa Helisten
Kuvaaja Terhi-Piispa Helisten

4-v. Hankkija & Vapo Varsakunkun finalistien esittelyt

1 Villilotta (Tähen Toivomus – Villisisko – Hovi-Ari)
Omistaja Katri Avotie, Kangasala
Kasvattaja Kari-Markku Karjalainen
Valmentaja Seppo Suuronen
Ohjastaja Veli-Pekka Toivanen

2 Prisit Pardoo (Costello – Pristiina – Viesker)
Omistajat Kimmo Sarjovaara ja Virpi Ylitalo, Naantali
Kasvattajat Kimmo Sarjovaara ja Virpi Ylitalo
Valmentaja Olli Lähtinen
Hevosenhoitaja Suvi Hänninen
Ohjastaja Jere Hurme

3 Tolva (Tutuari – Bonna – Villihotti)
Omistaja Instable Tmi, Nastola
Kasvattajat Minna ja Pekka Luukkonen
Valmentaja Samuli Innanen
Hevosenhoitaja Emmi Innanen
Ohjastaja Kari Venäläinen

4 Hovilan Hertta (Viesker – Yllin Kyllin – Turo)
Omistaja Petri Lahti-Luopa, Kaustinen
Kasvattaja Mirka Koivisto
Valmentaja Teemu Okkolin
Hevosenhoitaja Emmi Kivelä
Ohjastaja Teemu Okkolin

5 Unna Pointti (Costello – Safiiritar – Turo)
Omistaja Talli Unnan Kummit, Kouvola
Kasvattajat Ravitalli Pia Huusari
Valmentaja Pia Huusari
Ohjastaja Ari Moilanen

6 Vapiskaa (Fiiling – Ypäjä Ilmestyvä – Kokeva)
Omistajat Elonen Harri & Korpinen Aki & Rovanperä Kalle, Sipoo-Jyväskylä
Kasvattaja Saara Mäkinen
Valmentaja Seppo Suuronen
Hevosenhoitaja Anton Punkka
Ohjastaja Esa Holopainen

7 Malvariina (Liising – R.R. Ruskariina – Kihi T)
Omistaja Isokoski Tarja & Nikkilä Katja, Ylivieska
Kasvattaja Onni Pesonen
Valmentaja Jussi Isokoski
Hevosenhoitaja Katja Nikkilä
Ohjastaja Jenna Jylkkä

8 Akvarelli (Frans – Sivellin – Apassi)
Omistaja Latvala Henna & Markku, Alajärvi
Kasvattaja Latvala Henna & Markku
Valmentaja Markku Latvala
Hevosenhoitaja Henna Latvala
Ohjastaja Santtu Raitala

9 Välkkeen Valtikka (Köppinen – Sorjan Välke – Apassi)
Omistaja Annika Salmelin, Helsinki
Kasvattaja Annika Salmelin
Valmentaja Hannu Hietanen
Hevosenhoitaja Sara Hietanen
Ohjastaja Hannu Hietanen

10 Vänrikki (Välähdys – R.R. Pilke – Niko-Vokker)
Omistaja Vänrikki Talli, Jämsä
Kasvattaja Sinikka Koskinen
Valmentaja Kim Åkerlund
Hevosenhoitaja Johanna Pirttijoki
Ohjastaja Kim Åkerlund

11 Vale-Elli (Ellin Sisu – Villihymy – Tutuari)
Omistaja Talli Elmostoliitto, Hämeenlinna-Forssa-Hankasalmi
Kasvattaja Päivi Kuusisto
Valmentaja Pauli Raivio
Hevosenhoitaja Laura Raivio
Ohjastaja Henri Bollström

12 Tuhti-Kersantti (Costello – Tuhti-Piika – Vara-Onni)
Omistaja Piatan Talli & Törmänen Jere, Hankasalmi-Lahti
Kasvattaja Tuhti-Talli
Valmentaja Heidi Jääskeläinen
Ohjastaja Hannu Torvinen

13 Comfortti (Costello – Hissun Ariel – Villiari)
Omistaja Hirvikoski Jarmo & Paavola Juha-Matti, Kaustinen
Kasvattaja Hirvikoski Jarmo & Paavola Juha-Matti
Valmentaja Juha-Matti Paavola
Hevosenhoitaja Laura Tulonen
Ohjastaja Niko Jokela

14 Paavolan Hurmos (Villipappa – Lumineito – Tas Ruhtinas)
Omistaja Paavon Tiimi, Joensuu
Kasvattaja Johanna Kaksonen
Valmentaja Jani Ruotsalainen
Ohjastaja Jani Ruotsalainen

15 Nopsa Eelis (Turelius – Tähtibonus – Kapteeni)
Omistaja Laitinen Ilkka & Eero, Kangasniemi
Kasvattaja Teija Paananen
Valmentaja Eero Laitinen
Ohjastaja Iikka Nurmonen

16 Vilpahus (Säihkeen Säpinä – Kikapo – Totemi Rok)
Omistaja SK Talli, Sonkajärvi
Kasvattaja Tytti Salonpää
Valmentaja Tommi Koistinen
Hevosenhoitaja Anni Tuovinen
Ohjastaja Eelis Murtola